Kraska – rzadki kolorowy gość z Afryki

Kraska – rzadki kolorowy gość z Afryki.

Przedstawiamy dzisiaj sylwetkę fantastycznego przedstawiciela awifauny. Kraska – rzadki kolorowy gość z Afryki.

Kraska - rzadki kolorowy gość z AfrykiKraska zwyczajna, inaczej kraska pospolita, kraska (Coracias garrulus), znana również pod nazwą pospolitą nazwą „siwka” – gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego o charakterystycznym kolorowym upierzeniu.

Kraska zamieszkuje prawie całą Europę (głównie południową i północny wschód do Bałtyku i Rosji), środkową i południową Azję do Himalajów i Ałtaju oraz północno-zachodnią Afrykę.

Do niedawna ptak ten dość licznie występował się w Zachodniej Europie, ale od paru dekad liczba tych ptaków i ich gniazd wyraźnie maleje. W niektórych krajach wyginęła już całkowicie. Dotyczy to także obszarów Polski, gdzie gatunek ten spotkać można jeszcze w nielicznych enklawach.

Stary kontynent jest jednak miejscem, gdzie lęgnie się ich najwięcej. Centrum populacji lęgowej znajduje się gdzieś w europejskiej części Rosji i na Ukrainie. W trakcie swoich wędrówek odlatuje na sawanny południowo-wschodniej Afryki, gdzie zimuje. Przeloty odbywają się w zależności od sytuacji pogodowej około połowy maja i  sierpnia.

Kraska - rzadki kolorowy gość z AfrykiW Polsce to jeden z najbarwniejszych ptaków. Dawniej pospolity, a obecnie skrajnie nieliczny ptak lęgowy we wschodniej połowie. Najczęściej widywana w południowej Lubelszczyźnie, Równinie Kurpiowskiej i Mazurskiej, na Podlasiu, w Puszczy Kozienickiej i Białej oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Obecne populacje nadal się zmniejszają i z każdym rokiem grozi im coraz bardziej całkowite wyginięcie.

Prawdopodobnie jedną z przyczyn ginięcia tego gatunku jest intensyfikacja rolnictwa i odchodzenie od tradycyjnego rolnictwa co wiąże się ze zmianami krajobrazu i tym samym środowiska w którym dobrze czuje się kraska.

Z naszych obserwacji wynika również, że kraska jest ptakiem bardzo płochliwym, ale spotkanie i możliwość obserwowania jej w naturalnym środowisku dostarcza wielu wrażeń. Życzymy takich wszystkim obserwatorom awifauny.

Tatry, Pieniny, kraski i zające

Tatry, Pieniny, kraski i zające. W najnowszej aktualizacji prezentujemy szereg zdjęć w kategoriach Ptaki, Krajobrazy, Rośliny Zwierzęta i Krajobrazy. Począwszy od skrzydlatych […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *